16 pasjonatów pod opieką mistrzów

DSCN994016 osób z Polski i Norwegii bierze udział w Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii, którą w Jarocinie i na Górnym Śląsku organizuje Stowarzyszenie Jarocin XXI. Warsztaty rozpoczną się już za kilka dni.

16 osób – osiem z Polski (w tym dwie z Jarocina) i osiem z Norwegii, w tym jedna pasjonatka fotografii z Tajlandii, przez tydzień poznawać będą tajniki profesjonalnej fotografii. Ich przewodnikami po świecie zdjęć będą Tomasz Tomaszewski i Arkadiusz Gola. Tomaszewski – polski fotograf prasowy, który od 20 lat współpracuje z National Geographic, zaopiekuje się warsztatowiczami w Jarocinie. Zaznacza on, że podczas wspólnej pracy nie będzie uczył technik fotografowania, a filozofii tego zajęcia. W efekcie tej pracy każda z osób biorących udział w Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii utrwali obrazami swoją odrębną historię z początkiem, środkiem i końcom. Nie zabraknie jej także narracji nadanej wspólnie przez polskich i norweskich uczniów oraz ich nauczyciela. Akademia  będzie działała podczas Jarocin Festiwal. Warsztatowicze pojawią się na najstarszym rockowym festiwalu w Polsce, jednak ich obiektem zainteresowań nie będą wcale gwiazdy występujące na scenie, a wszystko to, co dzieje się wokół niego. – Chodzi przecież o przekazanie intrygujących, ciekawych, oryginalnych myśli – mówi Tomasz Tomaszewski. Po pięciu dniach pobytu w Jarocinie uczniowie Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii przeniosą się na Górny Śląsk, by tam spędzić ostatnie dwa dni warsztatów. Tam warsztatowiczami zaopiekuje się inny mistrz fotografii. Będzie nim Arkadiusz Gola – polski fotograf dokumentalny i prasowy, którego głównie interesuje rejestrowanie zmian, które zaszły w społeczeństwie Górnego Śląska po 1989 roku.

O profesjonalności warsztatów oprócz, znanych i cenionych w świecie fotografii, nauczycieli, niech świadczy liczba zajęć praktycznych, w których będą brać udział uczniowie Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii. Przez siedem dni warsztatów spędzą oni około ośmiu godzin na dobę w przestrzeni miejskiej z aparatem w ręce. Zaś każdy dzień zakończony będzie omawianiem wykonanych zdjęć. Ponadto, każda z osób musi być wyposażona we własny, profesjonalny sprzęt do wykonywania i obróbki fotografii. Nie zabraknie zajęć teoretycznych. Organizatorzy Akademii postarali się, aby podczas pobytu w naszym mieście warsztatowicze spotkali się z Walterem Chełstowskim – „ojcem” festiwalu w Jarocinie oraz obejrzeli „Beats of Freedom” – film dokumentalnyo historii polskiej muzyki rockowej i festiwalu w Jarocinie na tle historii Polski od lat 60. XX wieku do przełomu roku 1989. Na Górnym Śląsku natomiast warsztatowicze, przy okazji nauki sztuki fotografowania, zwiedzą Zabrze, Rudę Śląską i Katowice. Tam, tak jak w przypadku Jarocina, również nie zabraknie lekcji historii. Uczniowie Norwesko-Polskiej Akademii Filmowej dowiedzą się, jakie zmiany zachodziły na Górnym Śląsku od czasów PRL-u do dzisiaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *