Wykładowcy

magda
MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ – reżyser, scenarzysta

Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W sezonie 2005/2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej, od 2012 – wykładowcą w krakowskiej Akademii MULTI ART. Realizuje zarówno filmy dokumentalne, jak i fabularne. Reżyserowała także popularne seriale („EKIPA” oraz swój autorski projekt „GŁĘBOKA WODA”), a także liczne spektakle teatralne i przedstawienia Teatru Telewizji. Wśród wielu nagrodzonych filmów wymienić można m. in.: serial „GŁĘBOKA WODA” (Berlin, PRIX EUROPA 2013 – Nagroda Specjalna; Torino, PRIX ITALIA 2013; Chicago, HUGO TV AWARD 2012), „DRUGI BRZEG” (Płowdiw, Międzynarodowy Festiwal Teatru Tv – nagroda za reżyserię 1997), „BIAŁE MAŁŻEŃSTWO” (Nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP „Syrenka Warszawska“ 1993), „ODJAZD” (Gdynia, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 1992 – Nagroda Specjalna Jury), „OSTATNI DZWONEK” (Poznań, Festiwal Filmowy dla Dzieci „Poznańskie Koziołki” w kategorii fabularnych filmów aktorskich w grupie filmów dla młodzieży 1989; Koszalin, Festiwal “Młodzi i Film” – Nagroda Redakcji “Walka Młodych” 1989), „PRZEZ DOTYK” (Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji 1987, Nagroda Artystyczna Młodych im. S. Wyspiańskiego 1986). W 2015 roku otrzymała Nagrodę za Reżyserię oraz Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego na 15. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2015” za spektakl „KARSKI”.

 

marcin_koszalka1
MARCIN KOSZAŁKA – operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych

Ceniony polski reżyser filmów dokumentalnych i autor zdjęć filmowych. W tym roku na festiwalu w Karlowych Warach odbyła się premiera, świetnie tam przyjętego, jego debiutu fabularnego pt. „CZERWONY PAJĄK”. Tworząc dokumenty, Marcin Koszałka stale współpracuje z amerykańską telewizją HBO. Jest absolwentem katowickiej szkoły filmowej, obecnie jej wykładowcą. Dwukrotny zdobywca Złotych Lwów za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („PRĘGI”, „REWERS”) oraz Brązowej Żaby na Camerimage („REWERS”). Laureat licznych nagród za filmy dokumentalne, między innymi w Lipsku, Berlinie, Chicago (Hugo TV Award), Karlowych Warach, Nyon, Krakowie, Tampere, Trento, Teheranie. Jego filmy dokumentalne są prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach (Amsterdam, Moskwa, Rotterdam, Waszyngton i inne). Jako operator filmowy jest ortodoksyjnym zwolennikiem taśmy filmowej, ale ma też biegłość w formatach cyfrowych. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Autorów Obrazu Filmu Fabularnego, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Specjalizuje się w zdjęciach specjalnych; lotniczych, podwodnych, z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Zainteresowania: fotografia, alpinizm.

 

Magnus_von_Horn
MAGNUS VON HORN – reżyser, scenarzysta

Magnus von Horn urodził się w Göteborgu (Szwecja). Studiował teorię filmu na uniwersytecie w Göteborgu oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jest autorem krótkich filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in.: „RADEK” (2006), „MLECZAKI” (2007), „ODLOT” (2008). Za zrealizowany w 2009 roku film „ECHO” otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Nagrodę za Najlepszy Film na Munich International Festival of Film Schools oraz Grand Prix Festival Tous Courts – Rencontres Cinématographiques dAix-en-Provence. Film „ECHO” uczestniczył także w oficjalnej selekcji Sundance Film Festival. W 2011 roku ukończył swój film dyplomowy „BEZ ŚNIEGU”, za który po raz kolejny otrzymał Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę za Najlepszy Film w Konkursie Młodego Kina 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego debiut fabularny pod tytułem „INTRUZ” był prezentowany w prestiżowej niezależnej sekcji „Director’s Fortnight” podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

 

kot
MARCIN KOT BASTKOWSKI – montażysta filmowy

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, członek Polskiej Akademii Filmowej i Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM). Zawodowo montuje od 1994 roku. W filmie fabularnym, jako montażysta debiutował przy „OGNIEM I MIECZEM” Jerzego Hoffmana. Jego wkład w ten film został doceniony nagrodą za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1999 roku. Z Jerzym Hoffmanem ponownie spotkał się przy filmie „1920 BITWA WARSZAWSKA” i otrzymał nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii montaż w 2012 roku. „POTOP REDIVIVUS” to kolejne wspólne dzieło z Jerzym Hoffmanem, które polegało na znacznym skróceniu odrestaurowanego filmu z roku 1974. Spośród montowanych przez niego seriali najbardziej znany jest „OFICER” i „MISJA AFGANISTAN” w reżyserii Macieja Dejczera. W roku 2002 w tym duecie powstał spektakl Teatru Telewizji „PIELGRZYMI”, który został wyróżniony nagrodą za montaż na II Festiwalu Teatrów „Dwa Teatry” w Sopocie. Oprócz wielu znanych i nagradzanych filmów fabularnych w jego dorobku znajdują się filmy dokumentalne. Ostatni pełnometrażowy film dokumentalny, wyreżyserowany przez Hannę Polak „SOMETHING BETTER TO COME”, zdobył ponad dwadzieścia nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. Nagrodę Specjalną Jury na International Documentary Festival Amsterdam (IDFA), Grand Prix of ArtDoc na Art DocFest w Moskwie, nagrodę główną VIKTOR na Doc.fest w Monachium, nagrodę Millenium dla najlepszego filmu dokumentalnego na Docs Against Gravity w Warszawie. Ponadto autor montażu w filmach: „SĘP” reż. Eugeniusz Korin, „KOCHAJ I TAŃCZ” reż. Bruce Parramore, „BETWEEN 2 FIRES” reż. Agnieszka Łukasiak.

 

marcel
MARCEL KRAFT – operator telewizyjny

Specjalista w zakresie realizacji produkcji wielokamerowych. Urodzony w Polsce, przebywa od 40 lat w Skandynawii. Doświadczenie filmowe i telewizyjne zdobywał w telewizjach brytyjskich i skandynawskich. Z zamiłowania jest animatorem kultury  filmowej, wspiera przedsięwzięcia propagujące praktyczną naukę produkcji filmowej. Chętnie współpracuje z polskimi środowiskami filmowo-telewizyjnymi. Przez 14 lat prowadził ośrodek filmowo-telewizyjny w Oslo. Od 2005 roku jest wykładowcą w najlepszym liceum filmowym Elvebakken w Oslo. Jego hobby to żeglarstwo morskie.